Czym zajmuje się higienistka stomatologiczna?


Dawniej dentysta pracował raczej sam. Dzisiaj w gabinetach widzimy zgrane zespoły ludzi, w których każdy z osobna ma przydzielone konkretne zadania. I tak asystentka będzie przygotowywała pacjenta do zabiegu, a lekarz stomatologii będzie zajmował się kwestiami leczniczymi. Dentysta Warszawa Bemowo. Jakie zadania ma zatem higienistka?

W zakresie jej działań znajduje się wykonywanie zabiegów estetycznych. Higienistka stomatologiczna może zatem usunąć kamień nazębny. Jest wykwalifikowana do wykonania piaskowania, scalingu, lakowania, a nawet lakierowania. Na polecenie lekarza prowadzącego może dokonać przeglądu uzębienia lub przeprowadzić badania diagnostyczne, np. prześwietlenie zębów. Przygotowuje gabinet do pracy. Jej zadaniem jest również utrzymanie go w czystości. Gdy pacjent przychodzi na leczenie zębów, higienistka przedstawia mu profilaktykę próchnicy i zasady higieny jamy ustnej.

Zaliczana do średniego personelu medycznego dba o promocję zdrowia i prowadzi edukację zdrowotną w zakresie dbania o zęby. Higienistka ma ukończone studia wyższe lub szkołę policealną. Jej kwalifikacje potwierdza zdobyty dyplom.